Kategoriler
Sizin Köşeniz

Bahreyn' e Doğru…

Sanırım en ilginç olacak olan şey benzin ikmalinin yasaklanmasıyla beraber oluşacak ultra hızlı pitstoplar. Red Bull kendi rekorlarını 1.8 sn olarak açıkladıklarında gözlerime inanamadım doğrusu. Aslında ilk başta insanın kafasına hadi canım sallıyolardır diye bir düşünce gelse de 4 tane lastiğin senkronize bir şekilde takılıp çıkartılması çok da uzun bir iş değil. Bu yüzden çok çok farklı stratejiler izleyeceğimiz aşikar.

Sanıyorum ki yarışın galibi, lastiklerine en sert davranan otomobile sahip takım olacak. Malumunuz Bahreyn çok sıcak bir ülke ve ve bu tip çok sıcak pistlerde lastiklerin yola yeterince tutunması önemli bir etken. Geçen seneki yarışı hatırlayın. Brawn’ ın sıcak pistlerde elde ettiği başarılar tamamen buna bağlıydı ve aksine lastiklerine yumuşak davranan Red Bull ise yağmurlu ya da serin pistlerdeki yarışlarda(ingiltere, çin,abu dabi) çok iyi dereceler elde etti. Demek istediğim, favorilerin kim olacağını tahmin ederken göz önünde bulundurulacak bir ölçüt bu.

Yarış yaklaştıkça nedense pilotların demeçleri de garipleşmeye başladı. Herkesin mütevazılığın sınırlarını zorlayan açıklamaları aldı başını gidiyor. En son Alonso, Red Bull bir adım önde dedi. Massa favori yok herkes eşit dedi. Button sanıldığı kadar mükemmel değiliz dedi. Kovalainen, araç Minardi’ den bile kötü dedi. Mercedes ilk yarışlarda podyum beklemeyin dedi. Ee hanginiz kazanacak olm o zaman yarışı? Hatta Webber’ in bir demeci var ki akıllara zarar. Şampiyon olacağımı söylemek intihar olur demiş. Biraz daha ileri gitse bakmayın benden bir halt olmaz falan diyebileceğini düşündüm. Gerçekçilikle mütevazılığın arasındaki o orta noktayı bulmaları gerektiğini düşünüyorum ben.

İlk yarışa dair favori belirtmek istemiyorum ama Mercedes’ in o bahsettikleri süper difüzörünü oldukça merak ediyorum. Zaten testlerde o kadar parlak bir görüntü çizmeyen takım, böyle son dakika bir golüyle daha ilk yarışta diğer takımların ağızlarını açıkta bırakacak kadar güçlü bir aletle piste çıkarlarsa eğer, bu çok büyük sürpriz olur. Eğer ki de öyle olmazsa, Ferrari’ nin(ki griddeki en iyi pilot ikilisine sahip takım kanımca) ve Red Bull’ un başa oynayacağını, Hamilton’ ın ise onları oldukça zorlayacak bir üçüncü güç olabileceklerine inanıyorum gibi geliyor bana…

Garry Kasparov

“Bahreyn' e Doğru…” için 0 yanıt

Merhaba! Üye arkadaşların yorumlarına ilk başta şaşırdım ama yazıyı tekrar elden geçirince hatamın farkına vardım. Magic Alonso' nun da dediği gibi lastikleri sert kullanan değil, yumuşak kullananın bu yarışta favorisi olacağına inanıyorum ben. Yani öyle diyodum da yamuk yumuk birşey olmuş 🙂

Hatam için kusura bakmayın diyerek iyi geceler diliyorum bütün site sakinlerine…

Lastikler konusunda bilgileriniz yanlış arkadaşım söylediklerinizin tam tersi geçerli.Düzeltmenizi tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir