Kategoriler
Superlig Formula

SF: 2009 İçin Yeni Format Açıklandı

2009 Superleague Formula’nın açılışı 28 Haziran Pazar günü Fransa’nın ünlü pisti Magny Cours’da olacak. Yeni yarış formatının da ilk kez uygulanacağı bu yarışla yine bir sezon başlamış olacak. Hatırlanacağı gibi 2008’de yarış gününden önce 45 dakikalık iki antrenman seansı vardı. Ikinci yarışta ise ilk yarışın sonucuna gore grid tamamen terse dönüyor, yani ters grid sistemi uygulanıyordu. Şimdi ise iş bambaşka noktalara vardı. Her iki yarışın ilk üçünün katılacağı üçüncü bir yarış olacak. Haftanın galibi bu altı aracın katılacağı üçüncü yarış sonrasında “haftasonunun galibi” belirlenecek. Bu üçüncü yarıştan şampiyona için ekstra puanlar gelmeyecek fakat final sonuçları her harıştaki 333.000 Euro’nun dağılımında rol oynayacak.

Superleague Formula’nın Şampiyona Direktörü Robin Webb bu yeni ve heyecan veren gelişme hakkında şunları söylüyor. “Taraftarlarımız ve bizi takip eden motorsporları tutkunları yarış formatımızı çok beğeniyordu. Özellikle Ters Grid sistemi işin heyecanını arttırıyordu. Hızlı sürücüleri gridde en arkaya koyunca ilerlemek için kendilerine yol bulma çabaları, kesinlikle işe heyecan kattı. Iki yarış sonunda iki farklı kazanan da başarının paylaşılmasına imkan sağlasada, haftasonunun bir galibi olması gerçeğini değiştirmiyordu. Bu sezon gerçekleşecek olan ve altı aracın katılacağı “Shoot-Out” yani eleme formatı hem görsel olarak heyecanı arttıracak hem de haftasonunun kazananını belirleyecek. Superleague Formula olarak bizi takip eden hayranlarımıza daima yeni heyecanlar sunmaktan gurur duyoyoruz ve inanıyoruz ki bu yeni sistem bize daha fazla taraftar kazandıracak.”

Üç yarışlık bu yeni ve heyecan verici format 2009 sezonundaki 6 ayaktan dördünde (Magny Cours, Donington, Estoril ve Jarama)  uygulanacak. Zolder ve Monza’da ise sadece bir haftasonu galibi olacak. Ancak buralarda 45 dakikalık iki seans sonunda kulüp şampiyona puanı topluyor olacak.

Ayrıca bu sezon Superleague Formula, dünyanın önde gelen 17 Futbol Kulübüyle anlaşarak müthiş bir grid oluşturdu. Üç yeni takım (Olympique Lyonnais, FC Midtjylland ve Sporting Clube de Portugal) şampiyonaya girerken, üç takım da (Al-Ain, Beijing Guoan FC, Borussia Dortmund ve Sevilla FC) gidden ayrıldı.

Webb bu konuda yaptığı açıklamada ise “2009’da bizi destekleyen ve takip eden Superleague Formula tutkunlarına yepyeni heyecanlar sunmaktan gurur duyuyoruz ve bir o kadar da heyecanlıyız. 17 araçlık bir grid ve yeni format haftasonuna ciddi bir renk getirecek. Burada heyecanın ve görselliğin artması yarışçılarımıza, kulüplere, sponsorlara, takımlara ve herkese oldukça keyifli bir sezon yaşatacak” diyor.

2009 Superleague Formula Yarış Tarihleri:

 

Round Circuit Country Date
1 Magny-Cours Fransa 27/28 Haziran
2 Zolder Belçika 18/19 Temmuz
3 Donington Park İngiltere 01/02 Ağustos
4 Estoril Portekiz 05/06 Eylül
5 Monza İtalya 03/04 Ekim
6 Circuito de Jarama İspanya 07/08 Kasım

Superleague Formula

Superleague Formula Dünya’nın en popular ve en heyecanlı iki sporunu bir araya getiren bir seri. Futboldaki tutkuyu ve coşkuyu, motorsporlarındaki heyecanı müthiş bir şekilde birleştiriyor. Bu yeni konsept birbirine eşit V12, 750 HP gücündeki motorlarla donanmış araçların dünyanın önde gelen futbol kulüplerinin renklerine bürünmesiyle şekilleniyor. Sahalardaki mücadele pistlere taşınıyor. 2008’de Avrupa’nın en ünlü pistlerinde çift yarış formatı ile 12 yarış birincisi belirlendi. Superleague Formula’nın rekabetçi yapısı dahilinde AC Milan, Al-Ain, Beijing Guoan FC, BVB Borussia Dortmund, Liverpool FC, FC Porto, PSV Eindhoven ve Sevilla FC gibi sekiz kulüp zafere ulaştı. Bu format dahilinde Olympique Lyonnais, FC Midtjylland ve Sporting Clube de Portugal’da 2009’da 27/28 Haziran’da Magny Cours’da Superleague Formula’ya katılıyor.

2009 Superleague Formula Kulüpleri
AC Milan, Italya
AS Roma, Italya
Athlético Madrid, İspanya
Corinthians, Brazilya
FC Basel, İsviçre
FC Midtjylland, Danimarka
FC Porto, Portekiz
Flamengo, Brazilya
Galatasaray, Turkiye
Liverpool FC, İngiltere
Olympiacos, Yunanistan
Olympique Lyonnais, Fransa
PSV Eindhoven, Hollanda
Rangers FC, İskoçya
RSC Anderlecht, Belçika
Sporting Clube de Portugal, Portekiz
Tottenham Hotspur, İngiltere

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir