Kategoriler
WRC

WRC:Hirvonen Kazandı, Loeb Şampiyon

Ford pilotu Gronholm’un kariyerinin son yarışında Sebastian Loeb’i 7 puan farkla geçmesi gerekiyordu şampiyon olabilmesi için ancak istedikleri olmadı.

Loeb’in sorun yaşamaması halinde şampiyonluk şansının olmadığını bilen Gronholm galibiyet için fazla zorlamadı. Ford’un diğer pilotu Hirvonen ise ralliyi baştan sona lider götürerek haftasonunu zirvede tamamladı.

Sorunsuz bir hafta sonu geçiren Loeb "Bu inanılmaz. 4 puan farkla kazanılan şampiyonluk, daha önceki yıllarda 40 puan farkla kazanılanlar ile aynı değil. Bu çok, çok iyi bir an." dedi.

Bu şampiyonluğunun kariyerindeki en zor olup olmadığı sorulduğunda loeb "Kesinlikle öyle. Karşılaştırma bile yapılamaz. " dedi.

Sezonun büyük bölümünü lider götüren ve WRC kariyerine son noktayı koyan Marcus Gronholm ise İrlanda’da yaptığı kazanın, Loeb’in farkı açmasına yardımcı olduğunu söyledi.

Gronholm "Kesinlikle üzgünüm ancak bu zor bir ralliydi ve mücadeleyi İrlanda’da kaybettik." dedi.

Hirvonen bu sezon 3. galibiyetini aldı ancak bu galibiyet Loeb’in şampiyonluğu tarafından gölgelendi. Hirvonen son etapta yaptığı kaza ile neredeyse galibiyeti kaçıracaktı ancak 15.2 sn kayıpla devam etmeyi başardı.

Hirvonen "Dışarı çıktık ve bunu planlamamıştık" dedi espirili şekilde. Hirvonen şöyle devam etti: "Bu sezon fantastik bir sezondu ve bu seneyi bu şekilde tamamlamak, gelecek sene için en iyi hazırlıktır"

Subaru ile yarışan Peter Solberg Britanya’da 4. olurken onu Citroen’den Sordo takip etti.

Büyük Britanya Rallisi

1. Hirvonen Ford 3h50:22.9
2. Gronholm Ford + 15.2
3. Loeb Citroen + 1:33.0
4. P Solberg Subaru + 2:57.3
5. Sordo Citroen + 3:14.3
6. Wilson Ford + 7:32.9
7. Atkinson Subaru + 8:29.5
8. Stohl Citroen + 8:54.6
9. Pons Subaru + 9:48.8
10. Latvala Ford + 10:42.4

“WRC:Hirvonen Kazandı, Loeb Şampiyon” için 0 yanıt

En çok galibiyet kazanan pilot (36) bir sezonda en çok kazanan pilot– bir sezonda üst üste en çok yarış kazanan pilot– toplamda en çok üst üste yarış kazanan pilot– 4 şampiyonluk yaşayan 3. pilot–daha ne olsun ya

loeb makinen,i geçmedi şampiyonluk sayısını eşitledi…ve makinen gibi loeb,de 4 kez üst üste bunu başardı.O GELMİŞ GEÇMİŞ EN İYİ RALLİ PİLOTU.makinen,mcrea,sainz ve daha ismini sayamadığım büyük pilotlardan sonra anlatacağım bir yıldızım daha var.SEBASTİEN LOEB…

dün pilotlar yaptıkları açıklamada (gronholm ve loeb) bu haftasonundan keyif almadıklarını açıklamıstı. her iki başa güreşen pilotta geride kaldıgından dolayı ve gronholm iddiası olmadığı için. yinede güzel bir sezondu. gronholm gercekten önceki haftasonu vermişti yaptıoğı kaza ile. loebe tebrikler gercekten büyük iş çıkardı. gronholmda istedigi gibi zirvede tamamladı kariyerini.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir