Kategoriler
WRC

Latvala, Loeb’in Yenilmezlik Serisini Bozdu

Jari-Matti Latvala, Sardunya Rallisi’nde zafere ulaşarak, şampiyona lideri Sebastian Loeb’in 2009′daki yenilmelik serisini bozmayı başardı.

Loeb 2009 WRC sezonunda yapılan ilk 5 yarışı kazandı ancak sezonun İtalya’da yapılan 6. yarışı Ford sürücüsü Latvala’nın oldu.

2009 sezonuna bir çok hata ile başlayan ve geçtiğimiz günlerde Portekiz Rallisi’nde tepeden aşağıya 17 takla atan Fin sürücü Latvala, Sardunya Rallisi’ni baştan sona domine ederek ralliyi kazandı.

Ford, Latvala’nın az puanı olmasına rağmen takım emri uygulaması yapmadı ve Latvala’nın kazanmasına izin verdi.

Ford’in diğer sürücüsü Mikko Hirvonen, bugünkü etaplar ile Latvala ile arasındaki farkı kapatmayı umuyordu ancak 2. sıradan başlaması, beklediği avantajın aksine tam bir dezavantaj oldu. Hirvonen Latvala’nın tozu altında kaldı ve görüş sorunları yaşadı. Buna rağmen Hirvonen ralliyi 29 sn geriden 2. sırada tamamladı ve Ford Sardunya’dan duble zaferi ile ayrılıyor.

Sebastian Loeb, son etapta özel yapım Xsara’sı ile yarışan Petter Solberg’i geçerek 3. olmayı başardı ancak Loeb, dünkü etaplarda lastiğini patlatması sonucu lastiğini değiştirirken emniyet kemerinde bir şeyden şüphelenilmesi sonucunda FIA hakemleri tarafından inceleme altına alındı ve Loeb ile co-pilotunun araç hareket halindeyken emniyet kemerlerinin takılı olmadığı anlaşıldı. Bunun üzerine Loeb’e 2 dk cezası verildi ve Fransız sürücü ralliyi 4. sırada tamamladı.

Petter Solberg ile vermiş olduğu mücadelede Sardunya’da podyuma çıkarak gülmeyi başardı.

Pos Driver       Car   Time
1. Jari-Matti Latvala Ford 4h00m55.7s
2. Mikko Hirvonen Ford + 29.4s
3. Sebastien Loeb Citroen + 1m43.7s
4. Petter Solberg Citroen + 1m57.6s
5. Evgeny Novikov Citroen + 5m11.8s
6. Matthew Wilson Ford + 7m29.3s
7. Mads Ostberg Subaru + 13m20.6s
8. Henning Solberg Ford + 13m21.2s
9. Conrad Rautenbach Citroen + 19m31.1s
10. Nasser Al-Attiyah Subaru + 19m43.7s

“Latvala, Loeb’in Yenilmezlik Serisini Bozdu” için 0 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir