Kategoriler
WRC

WRC: Loeb Kar Üstünde Kazandı, Ford Şaşkın

Sebastian Loeb, Norveç Rallisi’nde gelen tüm baskılara rağmen 1. olmayı başardı ve daha sezon başından Ford’un şampiyonluk umutlarına erken darbe indirdi.

Ford takımı son zamanlarda kar rallilerinde baskın oluyordu ve Loeb şu ana kadar sadece 2004 İsveç Rallisi’nde bu tür zeminde kazanmayı başarmıştı.

Tüm hafta sonu yola ilk çıkan isim olmasına rağmen Loeb, rallinin başından itibaren Hirvonen’in performansına ayak uydurdu ve cumartesi günü önde bitirmeyi başardı.

Hirvonen bugün son etaplarda farkı kapatmaya başladı ve Budor etabına 7.7 sn farkla başladı. Fin pilot bu bölümde her türlü riski alacağını söyledi ancak Loeb bu bölümde 2.1 sn daha hızlı olmayı başardı ve ralliyi 9.8 sn önde tamamladı. Loeb Norveç‘te aldığı bu galibiyet ile 49. ralli yarışını kazandı.

Hirvonen, kariyerinin en zorlu yarışlarından birisini geride bıraktığını ve karışık duygulara sahip olduğunu söyledi.

Ford pilotu Jari Matti Latvala bir sene önce İsviçre’de karda kazanmıştı ancak bu sene Norveç‘te ancak 3. olabildi.

Bir çok kişi ralliden önce Henning Solberg’in kendi evinde podyum yapacağını düşündü ancak Solberg cuma günü liderlerden kopmuştu. Ancka daha sonra yapılan setup değişiklikleri ile performans arttı ve Solberg Citroen’den Dani Sordo’yu geçerek 4. oldu.

Petter Solberg kendisinin hazırlamış olduu 2006 spec Citroen Xsara’sı ile perşembe gecesi müthiş bir başlangıç yapsa da, rallinin geri kalanında liderler ile farkı koruyamadı. Özellikle dün akşam çıkan sorun oldukça zaman kaybettirdi ancak yine de Petter 6. olmayı başardı.

Norveç Rallisi Sonuçları

 1.  Sebastien Loeb      Citroen  3h28:15.9
2. Mikko Hirvonen Ford + 9.8
3. Jari-Matti Latvala Ford + 1:21.8
4. Henning Solberg Ford + 3:33.5
5. Dani Sordo Citroen + 3:52.0
6. Petter Solberg Citroen + 6:25.4
7. Matthew Wilson Ford + 6:35.6
8. Urmo Aava Ford + 6:49.1
9. Mads Ostberg Subaru + 10:00.5
10. Sebastien Ogier Citroen + 12:49.8

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir